U každého zařízení by se měla řešit v první řadě bezpečnost. U topení a ohřevu teplé vody v nádrži toto platí dvojnásob! Nejsou neobvyklé případy, kdy bojler, nebo akumulační nádoba „vařila“, nebo rovnou explodovala. Taková exploze má vždy devastující účinky a může zbořit celý dům a zranit, nebo zabít osoby vyskytující se poblíž.
Ochranu je nutné vždy řešit v několika krocích, aby poškození jednoho prvku nezpůsobilo např. zmiňovaný výbuch.
Topné spirály je nutné VŽDY připojit přes nezávislý termostat a tepelnou pojistku!
Na straně např. Power Routeru je odstavení topné spirály řešeno těmito způsoby:
- Nastavená teplota – při překročení této teploty dojde k postupnému vypnutí topné spirály po krocích definované hodnotou „Výkon -„
- Maximální teplota – při překročení této teploty dojde k okamžitému vypnutí spirály.
Odpojení teplotního čidla je detekováno jako porucha a dojde odstavení topné spirály podobně jako při překročení maximální teploty.
Ale při zkratování topných těles, při přehřátí SSR, poškození řízení apod. může dojít k nechtěnému sepnutí topných spirál. Topné spirály mohou tak být aktivní, i když regulace ohřev nepožaduje. Je nezbytně nutné osadit před topné spirály další prvky, které dokáží nezávisle spirály odpojit.
U bojleru, ale i u akumulační nádrže by to měly být tyto prvky:
- Provozní termostat – je nastavený o něco výše než maximální teplota požadovaná řízením. V běžném stavu tento termostat nikdy nevypíná, protože regulace probíhá pomocí digitálního řízení.
Kapilára termostatu je pevně spojená s tělesem bojleru (zastrčena do jímky), takže případnému přehřátí zabrání tento termostat. - Tepelná pojistka – Za provozní termostat je do všech fází topného tělesa vřazena teplotní pojistka. V případě selhání řízení i provozního termostatu zareaguje teplotní pojistka odpojením topných spirál od napájení. Tepelnou pojistku je navíc nutné po inicializaci manuálně resetovat.
- Pojistný ventil – Dalším ochranným prvkem je přetlakový pojistný ventil nastavený na příslušný tlak (u ohřevu TUV to bývá 6 bar, u akumulační nádrže TU to bývá 2,5 bar). V případě selhání všech předchozích prvků a vytvoření nadměrného přetlaku v nádobě dojde k upuštěn tlaku.
Pojistný ventil je potřeba pravidelně kontrolovat a udržovat funkční.
Pravděpodobnost, že dojde k poruše všech těchto prvků zároveň je minimální.

